Atrakcje turystyczne w okolicy | Ośrodek Łańsk

Główna zawartość

Na zdjęciu muzeum przyrody

Atrakcje turystyczne w okolicy

Rezerwacja online
 
Data przyjazdu
 
Data wyjazdu
 
first
Na zdjęciu Muzeum Budownictwa Ludowego
Atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Budownictwa Ludowego

Odległość → 26 km

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to największy park etnograficzny w województwie warmińsko – mazurskim. W skansenie można podziwiać  liczne drewniane  budowle, które zostały sprowadzone z Prus Wschodnich, z czterech historycznych regionów: Warmii, Mazur, Powiśla oraz Małej Litwy.  

W skansenie zobaczyć można chaty mieszkalne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe, kościoły, młyn z wiatrakami oraz zwierzęta hodowlane: owce, kozy, kury. W budynkach mieszkalnych oraz zabudowaniach gospodarczych można podziwiać eksponaty obrazujące życie mieszkańców dawnych polskich wsi. Na terenie parku etnograficznego znajduje się również pijalnia ziół, w której można skosztować pysznych ziołowych herbat oraz orzeźwiających lemoniad.


Atrakcje turystyczne w okolicy

Huta szkła artystycznego w Olsztynku

Odległość → 26 km

Dla osób pragnących poznać tajniki powstawania szklanych wyrobów, polecamy wizytę w hucie szkła artystycznego w Olsztynku. W niewielkim budynku huty szkła można zobaczyć na żywo niesamowity proces wytwarzania szklanych wyrobów ze szkła dekoracyjnego oraz użytkowego. Na oczach zwiedzających, rzemieślnicy formują gorącą szklaną masę tworząc artystyczne formy. Powstają z nich oryginalne i niepowtarzalne wyroby. Szklane arcydzieła można zakupić w pobliskim sklepiku. 

Na zdjęciu szklane kwiaty
Na zdjęciu Zamek olsztyński
Atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Warmii i Mazur, Zamek olsztyński

Odległość → 24 km

Muzeum Warmii i Mazur istnieje od 1945 roku. Zlokalizowane jest w Zamku Kapituły Warmińskiej i zawiera zbiory pochodzące głównie z muzeów z terenu byłych Prus Wschodnich. Muzeum daje możliwość lepszego poznania historii, tradycji oraz kultury regionu. Zgromadzone zostały w nim liczne zabytki z regionu Warmii i Mazur, które tworzą wystawy o tematyce związanej z regionem.

W Muzeum Warmii i Mazur zgromadzone zostały eksponaty z dziedziny: archeologii, numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa oraz kultury ludowej. We wnętrzach zamku są również prezentowane kolekcje rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyroby konwisarskie i ludwisarskie oraz współczesna grafika. Eksponaty są prezentowane we wnętrzach Zamku Kapituły Warmińskiej, w którym niegdyś rezydował Mikołaj Kopernik pełniący w latach 1516 – 1521 funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. Z kolei w zbiorach biblioteki, przechowywany jest jedyny w Polsce, inkunabuł medyczny pochodzący z biblioteki słynnego astronoma.


Atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Przyrody Warmii i Mazur w Olsztynie

Odległość → 26 km

Siedziba Muzeum Przyrody znajduje się w secesyjnym pałacyku z końca XIX wieku. Odwiedzający muzeum, mogą podziwiać w nim stałą wystawę pt. „Zwierzęta Warmii i Mazur". W zbiorach muzeum znajduje się 18900 eksponatów zgromadzonych z terenów Warmii i Mazur. Oprócz zbiorów zoologicznych, botanicznych i geologicznych, w kolekcji muzeum znajdują się również mapy Prus z początku XX wieku.

Na zdjęciu muzeum przyrody Warmii i Mazur
Na zdjęciu Planetarium
Atrakcje turystyczne w okolicy

Planetarium w Olsztynie

Odległość → 26 km

Planetarium jest jedną z głównych atrakcji  Olsztyna. Warto odwiedzić to miejsce, by móc niezależnie od pory roku i dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo oraz poznać niesamowite obiekty i zjawiska astronomiczne. W holu Planetarium miłośnicy sztuki mogą podziwiać liczne wystawy plastyczne o tematyce przyrodniczej i astronomicznej.

Planetarium olsztyńskie zostało otwarte 19 lutego 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Planetarium zbudowane zostało jako pomnik w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który mieszkał w Olsztynie przez kilka lat, pełniąc funkcję administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej.


Atrakcje turystyczne w okolicy

Kościół św. Jana w Orzechowie

Odległość → 27 km

Neogotycki Kościół pw. św. Jana Chrzciciela znajduje się we wsi Orzechowo i uważany jest za jeden z najpiękniejszych na terenie gminy Olsztynek. W 2000 roku kościół w Orzechowie został wpisany do rejestru zabytków, na listę dóbr kultury.

Na zdjęciu kościół

Kościół pw. Św Jana Chrzciciela został wybudowany w 1910 roku, zaś wieża ukończona w 1913 roku. We wnętrzu kościoła można podziwiać barokowy ołtarz oraz dwa żyrandole w kształcie dzwonów. Starszy dzwon jest drewniany i upamiętnia mieszkańców wsi, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Umieszczono na nim 43 nazwiska poległych mieszkańców. Drugi żyrandol wykonany został z poroży jeleni i ofiarowany w 2010 roku przez koło łowieckie z okazji stulecia kościoła. We wnętrzu kościoła znajduje się również neogotycki konfesjonał szafowy oraz przedwojenne organy. W oknach kościoła, na witrażach przedstawiono sceny z życia Jana Chrzciciela, patrona kościoła. Przy kościele znajduje się cmentarz z początku XX wieku, składający się ze starej i nowej części.


Na zdjęciu wieś Orzechowo
Atrakcje turystyczne w okolicy

Orzechowo, wieś widmo

Odległość → 11 km

Orzechowo - "wieś widmo", leży na wielkiej polanie otoczonej bagnami i lasami. 
Jedynym ocalałym i wyremontowanym budynkiem w tej wsi jest stara szkoła, która została  przekształcona w leśniczówkę.Układ wsi z pozostałościami zabudowy wiejskiej, kościołem i cmentarzem podlegają ochronie. Piękno krajobrazu tego regionu przyciąga wielu turystów. Przez Orzechowo wiodą liczne turystyczne szlaki rowerowe.

Wieś Orzechowo powstała prawdopodobnie w 1575 roku, jako osada młyńska zamieszkała przez Polaków. Źródła historyczne informują, że określana była jako „królewska wieś chłopska” zamieszkiwana przez 85 mieszkańców. W 1939 r. mieszkało tu 14 rodzin. We wsi znajdowała się szkoła, dom parafialny dla starszych ludzi oraz kuźnia. W 1953 roku w Orzechowie wypoczywał prymas Stefan Wyszyński (przebywał w niej 10 dni). W tym czasie we wsi mieszkało 20 kobiet i jeden mężczyzna (wieś była już w połowie wyludniona). W 1977 roku ze wsi wyjechali do Niemiec ostatni mieszkańcy (rodzina Biehs).


Atrakcje turystyczne w okolicy

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

Odległość → 30 km

Gietrzwałd to malownicza wieś na Warmii. Miejscowość ta jest słynna z powodu objawień Najświętszej Maryi Panny, które do tej pory jako jedyne w Polsce zostały oficjalnie uznane przez Kościół. Do Gietrzwałdu co roku pielgrzymują wierzący z całego kraju.

Na zdjęciu Sanktuarium Maryjne

Objawienia gietrzwałdzkie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boska objawiła się dwóm dziewczynkom pochodzącym z ubogich rodzin: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. 
Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co miało szczególne znaczenie na terenach zaboru pruskiego, które były poddawane w tamtym okresie intensywnej germanizacji.


Na zdjęciu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Atrakcje turystyczne w okolicy

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Odległość → 27 km

Muzeum znajduje się w miejscowości Grunwald, dokładnie na polach grunwaldzkich, na których 15 lipca 1410 roku miała miejsce słynna Bitwa pod Grunwaldem, w której połączone wojska polsko - litewsko - ruskie pod dowództwem Władysława Jagiełły odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi dowodzonymi przez Ulricha von Jungingen. Muzeum jest także organizatorem wielu wydarzeń o charakterze edukacyjno – historycznym, w tym najważniejszej imprezy organizowanej corocznie - „Dni Grunwaldu” i inscenizacji Bitwy Pod Grunwaldem.

W muzeum można zobaczyć wystawę stałą: „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.”oraz podziwiać takie eksponaty, jak: mapy, plany, rysunki, fotografie, kopie broni i uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej prezentowane są zabytki odkryte na polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi i unikalne w polskich zbiorach muzealnych fragmenty rękawicy pancernej. Ponadto, w muzeum, eksponowana jest wystawa:„Grunwald – 600 lat chwały” ukazująca kopie dokumentów, mapy i plany dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z Zakonem Krzyżackim i Królestwem Polskim. W muzeum można podziwiać także kopie chorągwi polskich, litewskich oraz krzyżackich odtworzone na podstawie źródeł ikonograficznych. Zwiedzanie muzeum urozmaica pokaz fragmentu filmu A. Forda „Krzyżacy” przedstawiający Bitwę pod Grunwaldem. 


Atrakcje turystyczne w okolicy

Leśne Arboretum w Kudypach

Odległość → 27 km.

Niezwykłe miejsce na mapie Warmii i Mazur - Leśne Arboretum to ogród botaniczny,  w którym można podziwiać wyjątkowe drzewa, krzewy, kwiaty. Miejsce to zachwyca o każdej porze roku, jednak najpiękniej jest tu w wczesną wiosną, gdy kwitną magnolie, różaneczniki i azalie. Spacerując zielonymi ścieżkami pośrodku drzew, można odnaleźć spokój, podziwiając piękno otaczającej roślinności. 

Na zdjęciu leśne arboretum

Scrool up