Łańsk - dąb jesienią

Historia ośrodka rządowego w Łańsku

Ośrodek w Łańsku ma bogatą przed i powojenną historię. Leśniczówka stała w miejscu dzisiejszego budynku Puszcza już przed pierwszą wojną światową. Polował tu feldmarszałek Paul von Hindenburg. Później przed drugą wojną światową miejsce to z upodobaniem myśliwego odwiedzał Hermann Goering nazista i dowódca Luftwaffe.

Do niedawna Łańsk był tajnym i ekskluzywnym rządowym ośrodkiem wypoczynkowym. Na starych mapach z lat pięćdziesiątych – siedemdziesiątych XX wieku nie doszukamy się Łańska. Od lat 50′ był to teren Urzędu Rady Ministrów, niedostępny dla nikogo poza najwyższymi urzędnikami państwa, ich gości, wojska oraz obsługi. Od roku 1952 ośrodek w Łańsku często gościł Bolesława Bieruta, który zdecydował o rozbudowie obiektu. Przez kolejne lata Łańsk odwiedzało wielu ówczesnych polityków: Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Edward Gierek.

Teren całkowicie zalesiony obfitował w zwierzynę więc często organizowano tu przyjęcia, polowania na dziki, jelenie, a czasem i wilki. Dostęp do ściśle strzeżonego ośrodka miały tylko osoby z kręgów partyjnych i rządowych. Teren zajmował tysiące hektarów, był ogrodzony i ściśle strzeżony, miejsce to miało kryptonim W-1.

W kompleksie wypoczynkowym gościli przywódcy dawnego bloku wschodniego, prezydenci i koronowane głowy z Zachodu, m.in. sekretarze KC PZPR Nikita Chruszczow i Leonid Breżniew, Fidel Castro z Kuby, Czou-En-La z Chin, szachinszach Iranu Mohammad Reza Pahlawi, Erich Honecker, prezydent Jugosławii Josip Broz Tito oraz król Belgów Baldwin I Koburg.

Autorem zdjęć z załączonej galerii jest Wacław Kapusto, polski fotografik i fotoreporter, który czterokrotnie fotografował komunistycznych notabli w rządowym ośrodku w Łańsku koło Olsztyna.

 

 

Ciekawe źródła opisujące historię ośrodka rządowego w Łańsku:

 

Materiały wideo

TVP Historia, 2013-05-26. W latach 20. ubiegłego wieku Łańsk stanowił niewielką osadę leśną, położoną nad jeziorem, od którego wziął swoją nazwę. W latach 50. ówczesne władze państwowe dostrzegły walory środowiska naturalnego tych okolic i w urokliwym budynku z pruskiego muru urządziły rezydencję dla najważniejszych notabli rządowych. Program prezentuje rozmowy m.in. z ludźmi, którzy pracowali w rezydencji. Możemy dowiedzieć się z niego dlaczego personel nie mógł zdradzić nawet najbliższej rodzinie, gdzie pracuje i co robi oraz zobaczyć, jak bawiła się władza w tamtych czasach.

Zapraszamy do kontaktu

Sprawdź dostępne terminy dla zorganizowania wypoczynku, szkoleń i konferencji, imprez integracyjnych lub okolicznościowych.